Šiandien apie žmogų jau galima pasakyti taip: „Parodyk, koks tavo telefonas, ir aš pasakysiu, kas tu esi“. Tame slypi ir humoro, tačiau ir nemažai tiesos. Pavyzdžiui, telefonas tikrai gali parodyti žmogaus statusą. Brangus, naujausio modelio „iPhone“ ar kitas prabangus išmanusis gali tikrai nemažai pasakyti apie žmogaus materialinę padėtį. Taip pat telefonas gali rodyti žmogaus skonį, vertybes, pomėgius, lytį. Pavyzdžiui, svarovski kristalais puoštas mobilusis telefonas rodo, kad prietaisas priklauso moteriai, mėgstančiai prabangą. Jei telefonas apsitrynęs, seno modelio, tikėtina, kad žmogus yra konservatyvus ir nemėgstantis naujovių. Taigi mobilieji telefonai apie mus gali atskleisti daug daugiau nei manėme.
Galima teigti, kad telefonai rinkoje, lyginant su kitomis elektronikos-komunikacijos priemonėmis, perkami bene gausiausiai. Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis telefoną ir kokie kriterijai perkant telefonus svarbiausi lietuviams?
Šiandien patys populiariausi yra išmanieji telefonai. Galime teigti, kad tradicinę mygtukų klaviatūrą turinčių telefonų mada jau praėjo, o mobiliuosius telefonus vis dažniau pakeičia išmanieji. Tačiau ir senieji telefonai su klaviatūra turi savo gerbėjų ratą – juos kur kas lengviau perprato senoji karta. Daugelis vyresnio amžiaus žmonių tiesiog nemoka naudotis išmaniaisiais telefonais. Išmanieji mobilieji telefonai labiausiai domina ir juos mielai įsigyja 15-45 metų amžiaus grupei priklausantys asmenys.
Kurie kriterijai nurodomi kaip svarbiausi renkantis išmaniuosius telefonus?
Žmonės, rinkdamiesi išmaniuosius telefonus, daugiausiai dėmesio skiria ekrano įstrižainei ir mobilųjį ryšį palaikantiems komponentams. Jau prieš kelerius metus buvo pastebėta tendencija, kad keičiasi mobiliųjų telefonų paskirtis: dažniau telefonas naudojamas naršyti internete, o skambinimo, trumpųjų žinučių rašymo funkcijos tapo nebe tokios svarbios. Taip pat žmonės labai mėgsta bendrauti socialiniuose tinkluose, todėl svarbu, kad išmanusis telefonas būtų pritaikytas šiai funkcijai. Šiuolaikiniai telefonai, deja, turi vieną trūkumą – juos tenka dažnai krauti, baterija laiko vos iki 24 valandų, taigi telefonų gamintojai deda dideles pastangas, kad telefonų baterijos neišsikautų kuo ilgiau. Jau buvo pristatyti keli išmaniųjų modeliai, turintys galingas baterijas, tačiau dalis sprendimų nepasiteisino, nes baterijos telefonui kraunantis kaisdavo, buvo net atvejų, kai besikraudamas mobilusis telefonas užsidegė, todėl kompanijos patyrė didžiulių nuostolių ir kai kuriuos modelius netgi turėjo išimti iš rinkos, sustabdant jų gamybą.
Ką renkasi vyrai, o ką – moterys?
Kaip jau nagrinėjome, klientai nori, kad mobilieji telefonai būtų prietaisai, turintys kuo daugiau įvairių funkcijų. Pavyzdžiui, daugelis, užuot pirkę vidutiniškai kainuojantį mobilųjį telefoną ir fotoaparatą, verčiau perka brangesnį telefoną, turintį geros kokybės fotoaparatą. Lietuviai ieško kokybiškų mobiliųjų telefonų, kurių kainos ir kokybės santykis būtų optimalus. Žmonės, nors mobiliuosius telefonus keičia gana dažnai, visgi nori, kad jie būtų kokybiški ir patvarūs. Pastebima ir tokia tendencija, kad labiau perkami galingi, brangesni telefonai, o ne pigūs baziniai modeliai. Tai rodo, kad lietuviai turi išsiugdę gana vakarietišką požiūrį į kokybę ir daiktų ilgaamžiškumą. Žinoma, yra pirkėjų dalis, kuri visuomet dėmesį sutelkia į pigias prekes.
Konsultantai pastebi, kad šiek tiek skiriasi vyrų ir moterų telefonų pirkimo įpročiai. Pavyzdžiui, moterims labai svarbi telefono išvaizda: jos perka telefonus spalvotais dangteliais. Moterys ir kur kas daugiau nei vyrai perka įvairių išmaniesiems telefonams skirtų aksesuarų, pavyzdžiui, pakabučių, telefonus puošia lipdukais ir pan. Tuo tarpu vyrams labai svarbu, kad telefonas būtų kokybiškai surinktas, tvirtas, gero, prestižinio gamintojo. Vyrams šiek tiek svarbesnis ir išmaniųjų telefonų funkcionalumas – kad būtų įdiegta puiki GPS ir kt., kitos įvairios naujosios technologijos.